Czym jest malowanie dekoracyjne?
W przypadku wykończenia ścian wewnętrznych pierwszym etapem jest położenie odpowiedniego rodzaju tynku czy to cementowo-wapiennego, gipsowego, a następnie np. suchej zabudowy, To jednak tylko jeden z możliwych scenariuszy. Innym rodzajem czynności, jakie można przeprowadzić, jest wykonanie tynku dekoracyjnego wykonywanego na środek gruntujący i tynk podkładowy. Do tej kategorii zdobnictwa ścian zalicza się też malowanie dekoracyjne. Na czym ono polega?
Rodzaje malowania dekoracyjnego
Malowanie dekoracyjne pozwala przy użyciu szeregu różnorodnych narzędzi malarskich- jak farby zdobnicze, pace weneckie, szczotki i pędzle (najlepsze już zużyte), czy też gąbki i grzebienie — nadać ścianie określonej formy wykończenia. Może to być nie tylko faktura, wzór, czy też efektowne cieniowanie i modne ombre na ścianie, ale też figury geometryczne, paski, czy kropki, czy też — w przypadku wnętrz w stylu industrialnym, loftowym — imitacje drewna, rdzy, betonu. W przypadku prowadzenia prac, zaliczanych do tzw. malowania dekoracyjnego, mogą to być po prostu malunki ścienne, pisane sentencje, rysowane fragmenty pejzażów, postaci bajkowych, pojazdów. Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia klienta i umiejętności manualne wykonawcy — a te mogą sięgać daleko i sprawiać wrażenie nieskończoności.
Zalety malowania dekoracyjnego
Podstawową korzyścią wykończenia wnętrza z pomocą techniki malowania dekoracyjnego jest szansa na stworzenie ponadczasowej ozdoby ściennej, która pozwoli zaakcentować jego szczególny charakter, nasze indywidualne upodobanie do piękna i nietuzinkowej formy przekazu. Ciekawe efekty można uzyskać, łącząc ze sobą tradycyjne techniki zdobienia ścian w jeden niepowtarzalny projekt z wykorzystaniem farb, wzorów, czy też tapet o wysokiej wytrzymałości nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale także promieniowanie UV. Obecny poziom wiedzy na temat mody wnętrzarskiej pozwala stworzyć prawdziwe dzieła sztuki, które niejednokrotnie zapierają dech w piersiach.