Gdzie znajdą zastosowanie tynki dekoracyjne?
Coraz powszechniej tynki dekoracyjne wpisują się we współczesne aranżacje wnętrz oraz elewacji budynków. Szczególnie w przypadku wnętrz nowoczesnych, industrialnych loftów oraz wnętrz w stylu rustykalnym. Sprawdzają się one niemal na każdej powierzchni. Zależnie od naszej pomysłowości, do zdobienia ścian tynkami dekoracyjnymi można użyć różnych narzędzi, poczynając od wałków, kielni i pac weneckich, na zużytych szczotkach, pędzlach, gąbkach i grzebieniach kończąc. W naszym wpisie przedstawimy szerzej rodzaje tynków dekoracyjnych oraz ich przykładowe zastosowanie. Zapraszamy do lektury.
Czym są tynki dekoracyjne?
Warto wiedzieć, że tynki dekoracyjne pod względem grubości układanej warstwy różnią się od tych tradycyjnych, cementowo – wapiennych i gipsowych. Są wytwarzane w całości w fabrykach, a ich skład różni się w zależności od użytego spoiwa. W zależności od potrzeb do wyboru mamy tynki ozdobne:
- mieszane (polimerowo – mineralne),
- mineralne (cementowo - wapienne, wapienno – piaskowe),
- na spoiwie organicznym (akrylowe, polimerowo – akrylowe, żywiczne).
W aranżacjach wnętrz stanowią alternatywę dla tradycyjnych farb ściennych, tapet, a nawet kafli. Przy ich użyciu można wykonać wysokiej jakości imitację płyt kamiennych. Tynki dekoracyjne będą pięknie prezentować się na ścianach, suficie oraz na kominku, w pomieszczeniach takich, jak salon, sypialnia, kuchnia lub łazienka.
Zalety tynków ozdobnych
Tynki dekoracyjne posiadają szereg zalet:
- ich struktura jest niezwykle pomocna w zakrywaniu niedoskonałości ścian, np. plam czy pęknięć;
- różnorodność faktur;
- możliwość uzyskania efektu wizualnego powiększenia wnętrza;
- są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć i osady;
- są bardzo trwałe.
Rodzaje tynków dekoracyjnych
Wart podkreślenia jest fakt, że tynki ozdobne można położyć na powierzchniach z betonu (zwykłego lub komórkowego), jak i na tynkach cementowo-wapiennych, cegle, materiałach drewnopodobnych czy płytach gipsowych. Wyróżniamy:
- tynk strukturalny – polecany do wykonania elewacji budynku, aranżacji wnętrz w stylu nowoczesnym oraz klasycznym, do ich nakładania używane są szpachelki, packi, szczotki, wałka i pędzla, w zależności od projektu w świeżo położonym tynku są odciskane lub żłobione wzory;
- tynk zacierany – poprzez zacieranie powierzchni packą uzyskujemy fakturowaną powierzchnię ścian;
- tynk ciągniony – posiada on ziarnisty wypełniacz;
- tynk mozaikowy (zwany też kamyczkowym lub marmolitem) – jest popularny w kuchniach i łazienkach ze względu na swoje właściwości – odporność na wilgoć i uszkodzenia;
- stiuk – to cienkowarstwowy tynk dekoracyjny imitują marmur lub inny kamień, w ten sposób powstaje np. łazienka bez kafli, pozwala na tworzenie idealnie gładkich i lekko błyszczących powierzchni, umożliwia uzyskanie wizualnego efektu głębi lub iluzji metaliczności powierzchni;
- tynk japoński – w swoim składzie miewa jedwab, strzępy bawełny, włókna mineralne oraz celulozowe, łączy w sobie zalety tapety i tynku tradycyjnego, idealny do wnętrz takich jak jadalnia, sypialnia lub salon.