Jak ozdabiać ściany tynkiem dekoracyjnym?
Trendy wnętrzarskie znacznie zmieniły się na przestrzeni lat. Dzisiaj, chcąc uczynić wnętrze nie tylko modnym, ale przede wszystkim gustownym i eleganckim, warto ozdobić ściany tynkiem dekoracyjnym, który niesłusznie kojarzy się tylko ze smętną, szarą zaprawą murarską. Okazuje się, że to masa, która jest świetną alternatywą dla farby czy tapety. Jest to sposób na dekorację, która zezwala na wiele pomysłowych aranżacji. Nie ograniczając się do wyboru koloru, można sobie pozwolić na dowolny kształt pociągnięć tynku, jak i uzyskanie trójwymiarowego efektu.
Jak przygotować ścianę do ozdabiania?
Powierzchnię, którą planujesz udekorować, należy odpowiednio przygotować. Jest to niezbędna czynność, która pozwoli Ci uzyskać upragniony efekt. Ściana musi być przede wszystkim czysta. Należy pozbyć się wszelkich plam, kurzu czy np. starej tapety jeżeli zdobiła ona poprzednio nawierzchnię. Jeżeli w ścianie pojawiły się pęknięcia, konieczne będzie zagruntowanie ich. Bardzo ważne jest wyrównanie podłoża, dzięki szpachlowaniu ściany uzyskasz gładką przestrzeń, która będzie gotowym materiałem do dalszego działania.
Co ważne! Ściana, którą planujesz ozdobić tynkiem dekoracyjnym, nie może być podatna na wilgoć. Grozi to nie tylko słabą trwałością wykonania, ale i rozwojem grzybów. Gdy uda Ci się odpowiednio przygotować płaszczyznę, możesz działać dalej. Tynk dekoracyjny świetnie sprawdzi się na wielu podłożach, takich jak płyta gipsowo-kartonowa i drewnopodobna, beton lub cegła.
Czysta ściana, co dalej?
Masz przed sobą czystą, gładką ścianę. Co następnie? Jeżeli w pomieszczeniu znajdują się meble, wynieś je lub zabezpiecz przed ubrudzeniem. To samo tyczy się pozostałych ścian, gdy dekorujesz tylko jedną z nich. Przydatnym przedmiotem będzie tu taśma malarska, która pozwoli Ci na bezpieczną pracę.
W zależności od tego, jakiego typu masy tynkarskiej używasz, dostosuj się do zaleceń producenta. Gotowy tynk nie będzie wymagał większego działania, ale już suchy produkt trzeba będzie odpowiednio rozdrobić z wodą. Przygotowaną masę możesz zabarwić na wybrany przez Ciebie kolor, dzięki specjalnym barwnikom.
Tynk możesz nałożyć ręcznie lub natryskowo (zależnie od rodzaju). Przyda Ci się do tego paca wenecka, która pomoże Ci w nakładaniu warstw na ścianę. Wilgotny tynk w pełni podda się Twoim ruchom, dlatego jest to moment, gdy możesz puścić wodze wyobraźni. Do utworzenia wzorów za pomocą tynku przydadzą się obiekty o odpowiedniej strukturze, możesz użyć wałka, gąbek, szczotek, pędzli, a nawet grzebieni! Wszystko, co jest wystarczająco trwałe, by umożliwić Ci wygodną pracę, a równocześnie nada ciekawą fakturę. Nie martw się, gdy coś pójdzie nie tak! Wtedy użyj pacy do wygładzenia felernego elementu i ozdób go na nowo. Jeżeli osiągnąłeś wymarzony efekt, pozwól tynkowi dekoracyjnemu wyschnąć, a następnie nałóż przecierkę, która zaimpregnuje go. Gdy będzie gotowy — możesz użyć transparentnej farby, a następnie takiej o właściwym kolorze (jeżeli nie użyłeś wcześniej pigmentu do barwienia tynku).
Tak ozdobiona ściana będzie służyć Ci elegancją przez wiele lat. Tynk ozdobny jest bardzo wytrzymały, odporny zarówno na uszkodzenia, jak i zarysowania. Bardzo łatwo można go wyczyścić, dzięki czemu jest o wiele trwalszy od farb i tapet, które w podobnych sytuacjach należałoby odnowić. Jeżeli nie chcesz nakładać tynku samodzielnie, zawsze możesz skorzystać z usług naszej doświadczonej ekipy remontowej.