Jak wygląda tynkowanie dekoracyjne?
Uniwersalne, ponadczasowe, modne i efektowne – takimi słowami można by opisać tynki dekoracyjne. Kiedy ściany są nimi ozdobione, właściwie nie potrzeba już wielu dekoracji. Same w sobie stanowią rewelacyjną ozdobę pomieszczenia.
Z tego powodu nadają się również do bardzo modnych ostatnio wnętrz w stylu minimalistycznym. Można wybierać wśród różnych barw, rodzajów i faktur tynków, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Pasują do każdego stylu i doskonale maskują nierówności na ścianach. Jakie jeszcze są zalety tynków dekoracyjnych i jak się je nakłada?
Czym są tynki dekoracyjne i jakie są ich zalety?
Tynki dekoracyjne utworzone są ze specjalnej masy, która tworzy na powierzchni ścian różnorodne wzory, faktury i żłobienia. Mogą zawierać w swoim składzie również naturalne składniki, takie jak jedwab, włókna celulozowe i mineralne czy kawałki bawełny, które stanowią dodatkową ozdobę. Nie ma przeszkód, by stosować je w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci, ponieważ przepuszczają parę wodną. Tynki dekoracyjne są odporne na zabrudzenia i wilgoć. Tworzą na ścianach trójwymiarowy efekt. Dodatkowym ich plusem jest to, że można zmienić ich kolor, wystarczy tylko pokryć je farbą. Są ponadczasowe i trwałe, dlatego to wybór na lata.
Jak przygotować podłoże pod tynk dekoracyjny?
Aby przygotować ściany do nałożenia tynku, przede wszystkim należy je oczyścić z kurzu i innych zabrudzeń, a większe wgłębienia czy nierówności zaszpachlować. Warto też je wcześniej zagruntować. Podłogę najlepiej zabezpieczyć folią malarską. Zanim zaczniemy nakładać tynk dekoracyjny najlepiej będzie sprawdzić, czy ściana jest sucha, aby mieć pewność, że tynk będzie się dobrze trzymał i nie dopuści do rozwoju pleśni. Nakładając tynk należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta.
Jak położyć tynk strukturalny?
W zależności od zaleceń producenta tynki dekoracyjne można nakładać ręcznie lub natryskowo. Ważne jest, by w pomieszczeniu panowała odpowiednia wilgotność i temperatura. Najbardziej odpowiednia jest temperatura 5–25°C i wilgotność powietrza na poziomie około 70%. Tynk nakładamy pacą ze stali nierdzewnej. Nanosimy jedną lub dwie warstwy grubości od 1 do 5 mm w zależności od rodzaju tynku i zaleceń na opakowaniu. Gdy tynk jest położony równomiernie, można go jeszcze dodatkowo urozmaicić za pomocą specjalnych narzędzi. Gdy chcemy zmienić jego kolor, wystarczy go przemalować za pomocą wałka o miękkim włosiu. Tynk powinien schnąć 2-7 dni.
Aby mieć gwarancję, że tynk jest położony prawidłowo i uzyskać zadowalający efekt, najlepiej jest skorzystać z usług profesjonalnej firmy wykończeniowej, która zajmuje się nakładaniem tynków ozdobnych.